Курс: Колективно управление на авторски и сродни права
Колективно управление на авторски и сродни права
Анотация: Курсът “Колективно управление на авторски и сродни права” е краткосрочен интензивен курс, насочен към:
- Автори и носители на сродни права на музикални, аудио-визуални, драматични и други произведения като артистите-изпълнители, актьори, продуценти на звукозаписи, автори на сценични произведения, автори на печатни издания;
- Собственици на търговски и туристически обекти - ресторанти, хотели, парти клубове и други, които биха искали да научат повече за дейността на организациите за управление на авторски и сродни права и задълженията си към тях при публично изпълнение на звукозаписи на териториите на притежаваните и управлявани от тях обекти.
- Адвокати и юристи, практикуващи в областта на интелектуалната собственост, както и в частност авторски и сродни права, желаещи да обогатят познанията си в областта и да се запознаят с структурата и регулацията на дейността на организациите за управление на авторски и сродни права, актуална съдебна практика, тенденции и спорни теми.
Курсът включва:
- Съдържание на авторските и сродните на авторските права. В този модул ще научите какви са формите на използване на обектите на авторски и сродни права, както и за кои видове използване е необходимо изричното съгласие на автора или на носителя на авторското право.
- Същност на колективното управление на авторски права и съпоставка с индивидуалното упражняване на права от авторите/носителите. В този модул ще научите кога възниква необходимостта от колективно управление на авторски и сродни права.
- Организации за колективно управление на авторски и сродни права (ОКУП). В този модул ще научите как се учредяват ОКУП, какъв е държавният контрол върху тях, какви функции имат, как и къде може да проверите дали определен ОКУП е учреден по законовия ред, кои са националните браншови ОКУП:
- ОКУП в музикалната индустрия;
- ОКУП при филмите и аудио-визуалните произведения;
- ОКУП при драматичните произведения;
- ОКУП за литературни и отпечатани произведения;
- Отношения на ОКУП с членовете им и с ползвателите. Третиране на нечленове. В този модул ще научите как авторите и носителите на сродни на авторски права ги отстъпват, как ОКУП събират и отчитат отчисления към членовете си – какви са принципите на разпределение, какви други задължения имат към членовете си, както и може ли ОКУП да действа и от името на нечленове.
- Възнаграждения и условия за плащане на възнаграждения от ползватели на обекти на авторски и сродни права в търговски и други обекти. Права и задължения на ползвателите. В този модул ще научите какви са размерите на възнагражденията към различните ОКУП и какъв е редът за събирането им.
- Защита на авторските и сродни права от ОКУП. В този модул ще научите какви са правомощията на ОКУП по отношение на установяването на нарушение на отстъпените им авторски и сродни права и тяхната защита по съдебен и административен ред.
- Функции на международните организации - CISAC (The International Confederation of Societies of Authors and Composers). В този модул ще научите каква е връзката на националните ОКУП и международните, как си взаимодействат и каква е ролята на последните.
- ОКУП и проблеми, свързани с конкурентното право. В този модул ще научите защо дейността на ОКУП се свързва с риск от установяване на монополно положение и какви са механизмите за регулация в тази връзка.
*След приключването на курса участниците получават Удостоверение за завършен курс.
Лектор: д-р Антица Генева юрист, практикуващ в областта на правата върху интелектуална собственост, медийно, европейско и дружествено право, регулация и съответствие. Д-р Антица Генева защитава дисертация в областта на авторското право към Юридическия факултет на УНСС и последователно повишава квалификацията си с курсове в областта на интелектуалната собственост и авторското право към Международната организация за интелектуална собственост (World Intellectual Property Organization- WIPO) и Харвардския университет, където завършва курс в областта на авторското право (CopyrightX 2022). Автор е и на статии в областта на правната закрила на компютърните програми като обект на авторско право.
Д-р Антица Генева е заемала длъжност като главен юрисконсулт за България на една от най-големите международни компании за развлечения. В този период, придобива задълбочени познания и опит във връзка приложимото национално, международно и европейско законодателство по отношение на медийния сектор и свързаните с него заинтересовани страни, включително организациите за колективно управление на авторски права.
Локация: Обучението се провежда присъствено в сградата на ИСК, като има възможност и за дистанционно участие чрез онлайн платформата Тиймс.
Цена: 250 лева
За допълнителна информация и записване: Славина Лазарова, тел: 0882 668 940; е-mail: [email protected]
Желаещите да участват в курса могат да попълнят Заявление най-късно до 22 март 2023г. (вкл.)
ЗАЯВЛЕНИЕ - Електронната бланка е създадена за Ваше улеснение. За участие в краткосрочен курс е необходимо да изберете, от приложения списък, желания от вас курс. Моля, попълвайте Заявлението коректно, данните се използват за издаване на Удостоверение за участие в курса.
Банкова сметка на ИСК в лева:
УниКредит Булбанк
BIC на банката - UNCRBGSF
IBAN BG23UNCR76303100117207
Получател: ИНСТИТУТ ЗА СЛЕДДИПЛОМНА КВАЛИФИКАЦИЯ ПРИ УНСС
Основание: Обучение по "Колективно управление на авторски и сродни права"