Институт за следдипломна квалификация

55 години опит в продължаващото обучение


Обновено: сряда, 16 октомври 2024 17:01

Управление и оценка на културни и художествени ценности

   _c17f3_Картина2.png     

Продължителност2 семестъра

Форма на провеждане: модулна, съботно-неделна присъствено в ИСК/онлайн платформата Тиймс

Цена на курса: 1690 лв.

Анотация

Управление и оценка на културни и художествени ценности е курс за придобиване на професионална квалификация „Експерт-оценител на културни и художествени ценности“, включена в Държавния класификатор на професиите и длъжности в Република България от 2024 г. Курсът е разработен в съответствие със сега действащите европейски и национални цели, политики, програми и законодателство в областта на културните и художествени ценности. Взема предвид и последните промени в Закона за културното наследство, относно ефективно и срочно противодействие на фалшифицирането, търговията и трансфера на културни, художествени, архивни, библиотечни и антикварни ценности и предмети.

Учебното съдържание е разделено на три групи. Първата е насочена към същността на културноисторическото наследство и съставните му културни и художествени ценности. Изучават се дисциплини в полето на обща история и история на изкуството; методика на автентификация и идентификация на културни и художествени ценности; художествена и технологична експертиза. Втората е насочена към управление на процеси при работа с културно и историческо наследство като архивиране, фотодокументиране и лаборатории; опазване и социализация на артефакти; управление на пазара и търговията с културни и художествени ценности; бизнес форми за културното наследство като антиквариат, колекционерство и аукциони; законодателна и нормативна регулация. Третият съдържателен модул е насочен към икономическа и финансова оценка на културноисторическото наследство; оценка на риска и застраховане; инвестиционен бизнес мениджмънт; оценка на въздействието на културноисторическото наследство.

В съдържанието на всеки от лекционните курсове се спазва баланса между науката и практиката, фундаменталното и приложното познание. Изградени по този начин лекционните курсове по отделно и заедно дават възможност на студентите да формират представа не само за абстрактно теоретичното, но и за формите на неговото приложение в сферата на конкретно практическото.

Преподавателите имат висока научна експертиза в областта на управление и оценка на културните и художествени ценности. Прилагат интерактивни методи за преподаване, изискващи активно участие на обучаемите. Курсът завършва с разработване и защита на дипломен проект.

Учебен план

Първи семестър:
1. Експертика: теория и методика на експертизата на КХЦ
2. Основи на изкуствоведската експертиза
3. Основи на технологичната експертиза
4. Социализация на кхц
5. История на българското културно-историческо наследство
    

Втори семестър:
1. Икономическа и финансова оценка на КХЦ
2. Модели в управленето на КХЦ
3. Оценка на въздействието на КХЦ
4. Пазар и търговия с КХЦ
5. Оцека на риска и застраховане на КХЦ 
 


Документи: След успешно приключване на обучението на всеки курсист ще бъде издадено Свидетелство за професионална квалификация "Експерт-оценител на културни и художествени ценности" от Института за следдипломна квалификация.

Локация: Обучениeто се провежда присъствено в сградата на ИСК, като има възможност и за дистанционно участие чрез онлайн платформата Тиймс.


За допълнителна информация и записване: Кристиян Герчев, тел: 0882 668 940, е-mail: [email protected]


ДОКУМЕНТИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ:

ЗАЯВЛЕНИЕ

- ЛИЧЕН ФОРМУЛЯР /прикачен файл/


Банкова сметка на ИСК в лева:

УниКредит Булбанк     

BIC на банката - UNCRBGSF 

IBAN BG23UNCR76303100117207

Получател: ИНСТИТУТ ЗА СЛЕДДИПЛОМНА КВАЛИФИКАЦИЯ ПРИ УНСС

Основание: Обучение по "Управление и оценка на културни и художествени ценности"


Прикачени файлове:

application/vnd.openxmlformats-officedocument.wordprocessingml.document Личен формуляр ИСК.docx - 75 KB